Szkocja moja miłość – nauka angielskiego za granicą
Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy da się wytrenować akcent typowy dla języka angielskiego? Jak pokonać strach przed mówieniem, skoro ciągle zdarza Ci się popełniać błędy? Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Dzięki temu uczysz się niemal samoistnie, mimochodem. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o tym, jak uczyć się języka angielskiego przy okazji rozwijania swoich zainteresowań. A do tego w fajnym towarzystwie, które inspiruje i przyspiesza proces nauki. Intensywny angielski nie musi być wcale żmudną pracą.
Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO
Wersja wideo
Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy środowisko i wiek mają wpływ na sposób przyswajania wiedzy? Nauka angielskiego za granicą jest rewelacyjnym rozwiązaniem, ale jej zalety można przenieść też na rodzimy grunt. Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Ucz się samoistnie i mimochodem.
Rozmowa, którą możesz wysłuchać w tym podcaście została przeprowadzona z Ulą, która w wieku 9 lat przeprowadziła się wraz z rodzeństwem i rodzicami do Szkocji. Ze swojej perspektywy pokazuje nam, jak dziecko uczy się języka angielskiego bez przygotowania teoretycznego – po prostu wrzucone w nowe realia i płynie wartkim nurtem możliwości, jakie daje praktykowanie języka w formie naturalnej.
Z tej rozmowy płyną również inne cenne wnioski. Nauka języka angielskiego za granicą jest niewiarygodnie skuteczna. Pytanie, czy możemy stworzyć podobne, choć nie takie same warunki do nauki w Polsce? Nie każdy chce i może doświadczać języka w kraju, gdzie jest on powszechnie używany, nie każdy też ma tak chłonny i pozbawiony barier umysł, jak dziecko. Czego możemy się w tej materii nauczyć od najmłodszych? Koniecznie wysłuchaj podcastu Szkocja moja miłość, a my omówimy wnioski, które płyną z porywającej rozmowy z Ulą i które mogą zmienić Twój sposób postrzegania nauki języka angielskiego.
Nauka angielskiego za granicą – co, jeśli nie masz takich możliwości?
Ula doświadczyła języka w jego najbardziej naturalnej formie – bez kursów, bez testów, bez ćwiczeniówek, a jednak dziś mówi po angielsku w sposób, który nie budzi zastrzeżeń, co więcej jest jego nauczycielem. Wszytko to dzięki praktyce i doświadczeniu. I wiedzą to ci, którzy mieli możliwość przez chwilę mieszkać w krajach anglojęzycznych. A co, jeśli Ty nie możesz? Nie masz możliwości wyjazdu, nie chcesz tego robić, ale chcesz skorzystać z dobrodziejstw praktykowania języka?
Nauka angielskiego za granicą jest łatwiejsza, ponieważ większość osób się w nim porozumiewa – ułatwia to przyswajanie słów, akcentu i popularnych zwrotów. Dodatkowo otrzymujesz olbrzymi motywator – jeśli nie będziesz próbować mówić, nawet jeśli robisz to z błędami, nieumiejętnie, gubiąc i myląc słowa – nie zostaniesz zrozumiany(a).
Potrzeba komunikacji staje się nadrzędna – powoli znika wstyd przed mówieniem w języku obcym, a praktykując język z każdym wypowiedzianym słowem zyskujesz więcej. Dlaczego? Bo niewypowiedziane słowa nie przyniosą żadnych efektów, natomiast wypowiedziane, nawet z trudnością i brakiem poprawności dadzą Ci możliwość osiągnięcia celu – zrobienia zakupów, wysłania paczki czy podzielenia się informacjami o Twoim samopoczuciu. Mówienie jest lepsze niż milczenie!
Czy da się uczyć języka w ten sposób pozostając w ojczyźnie?
Z pewnością można odtworzyć część z tych warunków. Możemy stworzyć w niektórych strefach naszego życia zbliżone możliwości i chociaż nie będzie to realne na polskiej ulicy, to możemy eksponować się na język angielski na wiele innych sposobów. Bo, jak podkreśla w rozmowie Ula – ważne jest osłuchanie się z językiem, chłonięcie go i podejmowanie pierwszych nieporadnych kroków w jego opanowaniu. Co możesz zrobić, aby zbliżyć się do nauki angielskiego w sposób bardziej naturalny?
Przełącz się na angielski!
Zacznij go chłonąć przy każdej możliwej okazji – czytaj nawet krótkie newsy po angielsku, włącz internetowe radio i słuchaj naturalnego języka angielskiego, spróbuj czytać książki, oglądaj filmy i seriale w języku angielskim (Podcast WE 037 Film z napisami jako sposób na naukę języka angielskiego), wysłuchaj naszego podcastu w języku angielskim o początkach życia w Szkocji, a potem pobierz tłumaczenie i sprawdź, ile zrozumiałe(a)ś, posłuchaj innych podcastów World of English, korzystaj z aplikacji na telefonie w języku angielskim. Każda z tych rzeczy to sposób na naturalne przyswajanie języka w sytuacjach codziennych i z każdym dniem będzie poprawiać Twoje rozumienie, akcent, słownictwo i pewność siebie!
Rozmawiaj po angielsku!
Samo osłuchanie to tylko część z możliwości, jakie masz. Wdroż plan ekspozycji na język angielski na 100%, czyli zacznij rozmawiać. Niekoniecznie na klasycznych kursach językowych, które pozwalają poznać podwaliny gramatyczne języka, ale utrudniają komunikację. Chcesz się uczyć w sposób podobny do nauki angielskiego za granicą? Wybierz lekcje z lektorem, który będzie Cię motywował do mówienia po angielsku. Jednocześnie zyskasz przewagę w tempie nauki, bo sprawny nauczyciel kieruje rozmową w taki sposób, aby ułatwić Ci komunikację i jednocześnie każdorazowo powiększać Twoje kompetencje językowe.
Po prostu zacznij dziś!
Nie odkładaj tego na później. Ula nie miała komfortu przygotowania się czy odłożenia nauki w czasie. Włącz rozmowę Sylwii i Uli – posłuchaj, jak taki sposób nauki ją ukształtował.
Czego w nauce angielskiego mogą nauczyć nas dzieci?
Opisaliśmy Wam niektóre z naszych wniosków płynących z tej rozmowy, ale warto wspomnieć o aspekcie psychologicznym nauki języka. Ula i jej rodzeństwo nagle zamieszkali w Szkocji – mieli za sobą doświadczenia nauki języka angielskiego w szkole, ale nie przyniosły one zbyt dużych korzyści w sytuacji, w której się znaleźli.. Dlaczego? O tym możecie przeczytać w naszym wpisie na blogu “Dlaczego nauka w szkole języka angielskiego jest nieskuteczna?”.
Dzieci okazują się w nauce angielskiego bardziej spontaniczne, nie ścigają się z własnym perfekcjonizmem, nie znają wstydu i obciążeń wynikających z samoświadomości czy pozycji społecznej i zawodowej, To jest klucz do sukcesu! Zacznij uczyć się jak dziecko. Twoim priorytetem powinna być komunikacja – dzieci chcą się komunikować za wszelką cenę, boją się izolacji, braku zrozumienia – to je motywuje do wytężonej pracy i pozwala odrzucić obciążenia wynikające z nieznajomości języka. Czy popełniają błędy? Oczywiście! Jak każdy, ale celem nie jest język sam w sobie, ale możliwość nawiązywania więzi społecznych. Sylwia w trakcie rozmowy znakomicie to podsumowała:
“(…) dzieci po prostu chcą iść naprzód. I właśnie do tego zachęcamy naszych uczniów. Uczeń musi postawić się w sytuacji pięciolatka, dziewięciolatka. Oczywiście jest to trudne, ponieważ mamy z tyłu głowy cały cen kontekst, nasze wykształcenie. Ale czasami ponowna zamiana w dziecko może pomóc. To kroczenie naprzód, próbowanie wychodzenia ze strefy komfortu jest tutaj absolutnie konieczne. W przeciwnym razie będziesz siedzieć w kącie, jak mebel i nic tak naprawdę się nie zmieni. Będziesz mieć tylko wrażenie, że się uczysz, ale nic się nie zmieni.”
Z tą myślą chcemy Cię dziś zostawić. Praktykuj język, szukaj możliwości rozmowy np. sprawdź naszą bezpłatną próbną lekcję i przestaw się na dziecięcą perspektywę, bo nauka angielskiego nie musi być żmudną pracą – może przyjść naturalnie.
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi podcastami o nauce języka angielskiego, zasubskrybuj nasz kanał na YouTube SPIKKEO lub wybierz platformę Spotify.
Słowniczek
meet in person – spotkać osobiście
the story behind – historia w tle
settle down – osiedlić się
nil – nic/ zero
go with the flow – iść z prądem/ iść z nurtem
elaborate on sth – rozwinąć myśl na dany temat
I must have felt – musiałam/ musiałem byłam czuć
subconsciously – podświadomie
step out of your comfort zone – wyjść ze strefy komfortu
figure of authority – autorytet
hue – kolor/ odcień
twang – wymowa nosowa
get rid of – pozbyć się
inferior to – gorszy niż
sibling – rodzeństwo
identity – tożsamość
translate word for word – tłumaczyć słowo po słowie
at ease – z łatwością
scholar – badacz/ uczony
miserably – sromotnie/ nędznie
overcome the problem – pokonać problem
embarrassing – zawstydzający
disregard – lekceważyć
immerse in – zanurzać się w
line of business – branża
let go – odpuścić
fine balance – właściwy balans/ równowaga
Posłuchaj innych odcinków
Marketing to niezwykle ważna dziedzina dla każdej firmy bez względu na jej wielkość. W biznesie dużo o się o nim mówi, szuka się skutecznych strategii, buduje się plany promocyjne i kampanie reklamowe. Z 42. odcinka podcastu World of English dowiecie się, czym właściwie jest marketing, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie oraz jak skonstruować poprawny testimonial. Wszystko to oczywiście w języku angielskim. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!
Posłuchaj podcastuCoraz częściej nieznajomość angielskiego w biznesie to bariera rozwoju zawodowego. Wydaje się, że jeśli ktoś miał styczność z językiem angielskim od przedszkola, to rozszerzenie wiedzy będzie bułką z masłem. Nie zawsze tak jest. Z drugiej strony panuje przekonanie, że jeśli zaczynasz uczyć się angielskiego jako dorosły, to jest już za późno. W tym odcinku opowiadamy jakie trudności towarzyszą nauce języka angielskiego osobom w różny wieku. Jakie znaczenie ma język angielski w karierze. Jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego dla początkujących, a szczególnie dorosłych.
Obejrzyj Posłuchaj podcastuPrzychodzicie do nas z pytaniem jak się nauczyć mówić po angielsku? Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.
Obejrzyj Posłuchaj podcastu
Dzień dobry! Jeżeli tutaj dotarłeś, to niezawodny znak, że cenisz swoją prywatność. Pochwalamy tę postawę jako wysoce pożądaną w cyfrowym świecie, a wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, wdrożyliśmy mechanizm, który pozwala Ci kontrolować wykorzystywanie w ramach naszej strony plików cookies i innych technologii śledzących.
Generalnie, wykorzystujemy pliki cookies własne w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych funkcji strony oraz pliki cookies podmiotów trzecich w celu korzystania z narzędzi zewnętrznych na zasadach opisanych szczegółowo w polityce prywatności.
Jeżeli chcesz zaakceptować wszystkie stosowane przez nas pliki cookies, kliknij w poniższy przycisk.
Akceptuję wszystkie pliki cookiesJeżeli chcesz dokonać bardziej zaawansowanych ustawień, poniżej masz taką możliwość.
Aby dokonać rezerwacji, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługą kalendarza.
Szczegóły: polityka prywatności.
Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy.
Szczegóły: polityka prywatności.