Odcinek 037

Film z napisami, jako sposób na naukę języka angielskiego

WE 037: Film z napisami, jako sposób na naukę języka angielskiego

Bardzo wiele osób ogląda anglojęzyczne filmy z napisami. Wielu twierdzi, że właśnie w ten sposób uczy się języków. Jeśli tak, to jak to robić dobrze? W jakim języku ustawić napisy? Oryginalnym czy w polskim? Jaki rodzaj filmów jest najlepszy do nauki języka angielskiego? Dowiesz się tego z rozmowy z Martą. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nauka języka angielskiego ze ścieżek dialogowych pomaga nie tylko w szlifowaniu rozumienia ze słuchu. Włącz play i poznaj metody pracy ze słownictwem z ulubionych seriali. Wygląda na to, że nauka angielskiego za darmo jest możliwa. No może poza kosztem abonamentu za streaming.

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Wersja wideo

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Słowniczek

expertise – wiedza/ doświadczenie 

master – opanować wiedzę

pop up – pojawić się 

in this respect – pod tym względem 

conduct a study – przeprowadzić badanie    

facilitate – ułatwiać/ umożliwiać   

up-to-date – współczesny/ na czasie/ nowoczesny   

binge watch – oglądać nałogowo, odcinek za odcinkiem 

genre – gatunek 

in between – pomiędzy

brand – marka produktu   

mention – wspominać o/ napomknąć o  

subtitles/ captions – napisy dialogowe 

pause – pauza/ zatrzymać 

spelling – pisownia  

out loud – na głos     

voice-over – lektor w filmie

have very little in common – mieć niewiele wspólnego 

tricky – podchwytliwy 

chunk – kawałek/ część 

character – bohater filmu lub książki  

storyline – fabuła 

set in context – osadzony w kontekście 

hum – nucić/ mruczeć pod nosem 

keep up appearances – zachowywać pozory

Posłuchaj innych odcinków

  1. World of English 046

    Emigracja

    Istnieje takie przekonanie, że jedynym praktycznym sposobem na naukę języka angielskiego jest wyjazd za granicę. Czy jest ono słuszne? W 46. odcinku podcastu odpowiadamy na pytanie jak uczymy się języka podczas wyjazdu oraz jak wygląda schemat skutecznej nauki języka obcego. Może się okazać, że mamy nieco więcej możliwości i że równie sprawnie możemy nauczyć się języka angielskiego bez konieczności wyjazdu, np. do Anglii. Z tego odcinka dowiecie się co odpowiada za przełamywanie bariery językowej. A może ona w ogóle nie istnieje? Sprawdźcie sami.

    Posłuchaj podcastu
  2. Strach ma wielkie oczy. Kiedy uczymy się języka angielskiego, napotykamy ogrom materiału do przyswojenia. Bywa, że najtrudniejszym elementem nauki jest przyswojenie gramatyki i jej zasad. Ta obawa nie powinna powstrzymywać Was przed nauką angielskiego i mówieniem w tym języku. Prawdą jest, że nie trzeba znać całej gramatyki, żeby się sprawnie komunikować. Przed Wami lista najbardziej użytecznych zagadnień gramatyki języka angielskiego, których znajomość pozwoli Wam prowadzić swobodne rozmowy w tym języku.

    Posłuchaj podcastu
  3. Osoby uczące się języka angielskiego szukają najbardziej sprawdzonych metod. Naturalnie korzystamy z technik, które upraszczają proces nauki i jednocześnie skracają czas pracy. Musimy jednak pamiętać, że niektóre zagadnienia wymagają więcej czasu, który jest konieczny do przyswojenia materiału. Co więcej, istnieją takie elementy gramatyki czy słownictwa w języku angielskim, które mogą okazać się trudniejsze niż inne. Poznajcie je i dobrze zaplanujcie swój plan pracy.

    Posłuchaj podcastu