Idiomy biznesowe (business idioms) w języku angielskim
Pragniesz wznieść swój język biznesowy na wyższy level? Prowadzić negocjacje na najwyższym poziomie? Pamiętaj, że rodzimi użytkownicy języka niezwykle często posługują się w komunikacji idiomami (idioms) czy też czasownikami frazowymi (phrasal verbs). Poznaj idiomy biznesowe i zastosuj je w praktyce.
W biznesie efektywna komunikacja to klucz do sukcesu, ale ludzie biznesu o tym wiedzą! Stąd tak duży popyt na lekcje angielskiego biznesowego. Rozumienie angielskich idiomów biznesowych może stanowić dla nas prawdziwy game-changer! Jeśli nauczymy się je rozpoznawać, a także efektywnie ich używać, zwiększymy swoje szanse na sukces na rynku pracy. Poznaj idiomy biznesowe i zastosuj je w praktyce.
Co to są idiomy angielskie (English idioms)?
Idiomy w języku angielskim to zwroty lub wyrażenia, w których poszczególne słowa niejako tracą swoje pierwotne znaczenie, a nabierają nowego – metaforycznego. Są niezwykle powszechne w języku angielskim. Co za tym idzie, ich znajomość pozwala nam na rozwój płynności językowej. W tym artykule chciałabym przedstawić wam angielskie idiomy związane z biznesem. Jeśli jednak interesuje was temat idiomów odsyłam także do wcześniejszego artykułu, który tłumaczy szerzej czym w ogóle są idiomy w języku angielskim.
Angielskie idiomy związane z biznesem (business English idioms)
W biznesie istnieje wiele wyrażeń idiomatycznych, których znajomość zdecydowanie poprawi efektywność komunikacji oraz wpłynie na sposób w jaki postrzegają nas potencjalni partnerzy biznesowi. W tym artykule chciałabym przedstawić te najbardziej popularne i najczęściej spotykane, a także zaproponować kilka alternatywnych form.
Think outside the box – wyrażenie idiomatyczne w biznesie
Myślenie nieszablonowe – outside the box, jest w cenie. A zatem wyrażenia think outside the box – myśleć poza utartymi schematami, nieszablonowo, nie może zabraknąć pośród biznesowych idiomów angielskich. Idiom, który w dosłownym tłumaczeniu znaczy myśleć poza skrzynką, pudełkiem wziął się z łamigłówki, w której zadaniem jest połączenie 9 punktów zorganizowanych w kształt kwadratu. Zadaniem jest połączenie ich wszystkich przy użyciu 4 prostych linii bez odrywania długopisu od kartki. Jedynym sposobem na rozwiązanie tej łamigłówki jest wyjście poza obszar kwadratu, co większości nie przychodzi do głowy w pierwszej chwili. Rozwiązanie tego rebusu wymaga wyjścia poza kwadrat – box, nieszablonowego podejścia. Pozostałe idiomy w biznesie, które wyrażają myślenie niestandardowe i kreatywne to blue-sky thinking – w tym przypadku dajemy sobie pełną, niczym nieskrępowaną wolność w tworzeniu pomysłów na rozwiązanie problemu oraz brainstorm – czyli nic innego, jak dobrze nam wszystkim znana burza mózgów.
Get the ball rolling – angielski idiom biznesowy
W rozumieniu angielskich idiomów biznesowych bardzo często pomaga nam wyobraźnia, kreatywność, a także niejednokrotnie świadomość ich pochodzenia. Get the ball rolling jest bardziej dosłowne niż mogłoby nam się wydawać. Jeśli chcemy, by piłka zaczęła się toczyć, musimy ją popchnąć – get it rolling. Piłka będzie metaforą dla nowego projektu, nowej inicjatywy biznesowej. Wprawienie jej w ruch jest niczym innym, jak rozpoczęciem pracy nad danym projektem, czyli zainicjowaniem działania. Pozostałe idiomy w pracy, które wyrażają podobną ideę to: set the wheels in motion(wprawienie kół w ruch)czyhit the ground running, który dodatkowo wyraża nie tyle samo rozpoczęcie projektu, ale rozpoczęcie go z dużym entuzjazmem.
On the same page
Idiomy w pracy wyrażają nasze sentymenty, a my niezwykle lubimy się ze sobą zgadzać, szczególnie jeśli w grę wchodzą duże pieniądze. Stąd niezwykle popularny idiom – to be on the same page, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza być na tej samej stronie. Pochodzenie tego idiomu nie jest do końca znane, ale w wielu kontekstach znajdowanie się na tej samej stronie, w tym samym czasie – ułatwia komunikację i prowadzi do uniknięcia nieporozumień. Poczynając od świata muzyki, gdzie artyści muszą podążać nuta za nutą, kończąc na spotkaniach biznesowych gdzie w dokumentach czy prezentacjach odnosimy się do konkretnych stron skryptu. Bardzo popularnym synonimem tego idiomu, często używanym zamiennie jest: see eye to eye with sb.
Up in the air – zwroty w języku angielskim biznesowym
Czy ten idiom biznesowy jest wam znany? Jeśli jakaś kwestia pozostaje nadal w powietrzu – up in the air – oznacza to, że nie została ona w pełni rozstrzygnięta. Jeśli jakiś obiekt znajduje się w powietrzu, miejsce jego lądowania nie jest nam zawsze dobrze znane, sytuacja może ulec zmianie, efekt końcowy może się zmienić. W angielskim biznesowym up in the air oznacza niepewność i stan zawieszenia, a z drugiej strony tworzy też przestrzeń na nowe możliwości. Wyrażenie, z którym również możemy się spotkać to TBH – to be determined [to be honest]- coś co nie zostało jeszcze ustalone.
Call the shots – język biznesowy zwroty
W biznesie każdy lubi rozdawać karty, dyktować warunki, decydować, czy też w dosłownym tłumaczeniu wydawać rozkaz strzelania – call the shots. Możliwym źródłem pochodzenia idiomu call the shots jest wojsko. Ten idiom biznesowy odnosi się do osoby, która była odpowiedzialna za wydawanie rozkazu do ostrzału. Miała ona decydujący głoś na polu bitwy, kontrolowała to, kiedy i gdzie padną strzały. Z czasem użycie tego idiomu weszło do życia codziennego i zaczęło oznaczać sytuację, w której dana osoba podejmuje decyzję o podjęciu działania. A że w biznesie czasem jak na wojnie… to idiom świetnie przyjął się i na tym gruncie.
Idiomy w języku biznesowym
Lekcje angielskiego biznesowego nie muszą być wcale żmudnym i nurzącym zajęciem. Zgłębianie się w ciekawostki, które stoją za poszczególnymi wyrażeniami mogą rozbudzić nasze zainteresowanie i zadziałać, jak jedna z mnemotechnik, o których pisałam wcześniej („Mnemotechniki w nauce języka angielskiego”), wpłynąć pozytywnie na naszą wyobraźnię, stworzyć w głowie wyraziste obrazy i ciekawe skojarzenia. Wzmocnić proces zapamiętywania.
Mam nadzieję, że i wy po przeczytaniu powyższego artykułu, dojdziecie do wniosku, że nauka języka angielskiego biznesowego oraz idiomów w biznesie (business English idioms) może być przyjemnością.
Chcesz mówić płynnie po angielsku?
Wypróbuj metodę SPIKFLOW podczas darmowej lekcji