Odcinek 018

Najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego

WE 018: Najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego

Wiele osób uczących się języka angielskiego ma fałszywe przekonanie, że inni może, ale oni sami z natury nie są zdolni do swobodnego komunikowania się w obcym języku. Próbowali wiele razy i nic z tego. To się nigdy nie uda. Ty też tak masz? Ten odcinek uświadomi Ci, że problemy, które napotyka większość uczniów są bardzo powszechne i popularne. A trenerzy ze Spikkeo mają na nie skuteczne sposoby. Spróbujesz? Jeszcze tylko ten jeden raz.

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Czy wiesz, jakie są najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego? Wiele ludzi uczących się języka angielskiego ma fałszywe przekonanie, że z natury nie są zdolni do swobodnego komunikowania się w obcym języku. Próbowali wiele razy i nic z tego nie wyszło. Ty też tak masz? Ten odcinek uświadomi Ci, jakie trudności napotkasz w nauce języka angielskiego i że są bardzo powszechne. Lektorzy SPIKKEO mają na to swoje sposoby, więc spróbuj jeszcze raz – ostatni.

W jednym z naszych wpisów na blogu omawialiśmy nieskuteczność nauki języka angielskiego w szkole i wszystko wskazuje na to, że to z przyczyn zawartych w tej publikacji lawinowo przychodzą późniejsze kłopoty w nauce języka, więc jeśli chcesz nadrobić ten wpis, to zapraszam tutaj. Natomiast w podcaście, którego możesz posłuchać już teraz, przybliżam najczęstsze problemy w nauce języka angielskiego i to w języku angielskim. To znakomita okazja, aby zapoznać się z jego treścią, spróbować zrozumieć i zapamiętać, jak najwięcej, a potem porównać to z dostępnym do pobrania tłumaczeniem. To będzie znakomite ćwiczenie, więc do dzieła!

Język angielski jest dla wszystkich!

Umiejętność porozumiewania się w jednym z tzw. “uniwersalnych” na świecie języków otwiera wiele możliwości – podróżowania, pracy, zwiększania swoich kompetencji, osiągnięcia awansu i wiele więcej. Sporo osób uważa, że język angielski jest trudny, ponieważ ma skomplikowaną gramatykę, ale przecież jest powszechnie rozumiany i mamy szanse na ekspozycję na niego przy każdej możliwej okazji – tym bardziej w czasach online, kiedy materiały, pomoce naukowe i lekcje są ogólnodostępne
U osób, które szukają pomocy w SPIKKEO urosło wcześniej podejrzenie, że być może to oni są mniej zdolni, nie mają umiejętności językowych lub powstała w nich blokada, której nie są w stanie pokonać. Co więcej, wielu z naszych aktualnych uczniów musiała dojrzeć do decyzji o rozpoczęciu nauki, bo przestali wierzyć, że ktokolwiek jest w stanie złamać tę barierę, a język angielski jest dla nich po prostu niedostępny i koniec. Tak zaczyna się większość rozmów inicjujących lekcje online. Naszym zadaniem jest pokazać Ci, że warto spróbować ten ostatni raz i na własnej skórze przekonać się, że problemy w nauce angielskiego, których doświadczasz są powszechne i da się nie tylko nad nimi zapanować, ale również trwale je usunąć.

Najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego

Co więc nas blokuje, jakie problemy w nauce języka angielskiego są dla nas trudne do pokonania, co nas ogranicza? Podsumujmy to.

Brak kontekstu

Nauka opierająca się na poznawaniu języka jako systemu nie zawsze będzie skuteczna. I owszem, gramatyka jest ważna, ale język obcy jest również konstruktem społecznym – służy do komunikowania i powinien być to nadrzędny cel w jego nauce. Błędnym kołem uczenia się języków obcych jest próba porównania naszego rodzimego języka z tym, którego się uczymy jako obcego i tłumaczenia jeden na drugi. Tylko, jak uczyć się języka, aby był komunikatywny? Potrzebna jest nauka mówienia w całkowitym zanurzeniu w języku. Musicie go słyszeć, próbować w nim mówić i poznać zwroty i słowa dla niego charakterystyczne – poczuć, jak ich używać w różnych sytuacjach i… kontekstach.

Nie bój się prostoty

Jednym z problemów, które utrudniają naukę języka jest brak umiejętności mówienia w prosty sposób, ponieważ istnieje przekonanie, że żeby mówić dobrze, trzeba mówić kwieciście. Masz wysokie ambicje, żeby język, który starasz się opanować był jednocześnie poprawny i bogaty. Stop. Zbudujmy wspólnie silne podstawy, naucz się mówić prosto, a poprawność i kwiecistość przyjdą z czasem.

Wstyd, strach i brak pewności siebie

To jedna z najtrudniejszych do pokonania blokad. Z jednej strony bardzo chcesz mówić, ale boisz się, że nie potrafisz zrobić tego poprawnie, że Twój akcent będzie budził wesołość wśród słuchaczy, że się zablokujesz i utkniesz narażony na wstyd milczenia. Zdradzę Ci tajemnicę, większość z nas tak miała, a osoby, które dziś mówią w języku angielskim perfekcyjnie, nie wstydzi się swojego akcentu ani pomyłek, które przytrafiają się każdemu, nawet tym najlepszym. To po prostu trzeba wypracować.

Niezdolność mówienia w stresie – kiedy trudno się przełamać

Być może masz takie poczucie, że Twój język angielski nie jest taki zły. Potrafisz czytać, a nawet coś napisać, a jednak, gdy przychodzi do wypowiedzenia słów w języku angielskim nagle doznajesz blokady. Niestety niezdolność do mówienia może mieć kilka przyczyn, zarówno w posiadanej wiedzy, jak i w psychologii np. stresie, który blokuje – więcej o tym przeczytasz na blogu – “Jak pokonać stres w nauce angielskiego?”

problemy w nauce angielskiego

Posłuchaj podcastu i zobacz, jak moi uczniowie pokonali te problemy

Nie będę zdradzać więcej, wszystko znajdziesz w podcaście “Najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego”. Każdą z tych trudności omówiłam szczegółowo wraz z przykładami. Masz również możliwość pobrania transkryptu w języku angielskim i jego tłumaczenia. Podcastu możesz wysłuchać tutaj lub za pośrednictwem ulubionej platformy, między innym Spotify lub Google Podcasty.

Często problemy w nauce języka się przenikają – jeden może nasilać drugi, czasem z siebie wynikają. Dlatego tak ważna jest praca z dobrze przygotowanym lektorem, który znajdzie wszystkie przyczyny trudności i wspólnie będziecie mogli nad nimi zapanować.

Słowniczek do podcastu Najczęściej spotykane problemy w nauce języka angielskiego

come of age – osiągnąć dojrzałość/ pełnoletność 

put forward – zaproponować

overcome problems – pokonać problemy 

hand on heart – z ręką na sercu

common denominator – wspólny mianownik  

get promoted – dostać awans 

back and forth – tam i z powrotem 

foundation – fundament/ podstawa 

collapse – zawalić się/ upadać/ krach/ upadek 

brick – cegła

hurtful – bolesny/ krzywdzący 

ashamed – zawstydzony

knowledgeable – mądry/ posiadający dużą wiedzę  

lack – brak/ brakować

judge – oceniać 

in no time at all – w bardzo krótkim czasie/ błyskawicznie  

confident – pewny siebie

confidence – pewność siebie

sophisticated – wyszukany/ zaawansowany

chit-chat – pogawędka 

pay off – opłacać się  

providing – pod warunkiem 

get down to work – zabrać się do pracy 

Posłuchaj innych odcinków

 1. World of English 042

  Marketing

  Marketing to niezwykle ważna dziedzina dla każdej firmy bez względu na jej wielkość. W biznesie dużo o się o nim mówi, szuka się skutecznych strategii, buduje się plany promocyjne i kampanie reklamowe. Z 42. odcinka podcastu World of English dowiecie się, czym właściwie jest marketing, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie oraz jak skonstruować poprawny testimonial. Wszystko to oczywiście w języku angielskim. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Posłuchaj podcastu
 2. Coraz częściej nieznajomość angielskiego w biznesie to bariera rozwoju zawodowego. Wydaje się, że jeśli ktoś miał styczność z językiem angielskim od przedszkola, to rozszerzenie wiedzy będzie bułką z masłem. Nie zawsze tak jest. Z drugiej strony panuje przekonanie, że jeśli zaczynasz uczyć się angielskiego jako dorosły, to jest już za późno. W tym odcinku opowiadamy jakie trudności towarzyszą nauce języka angielskiego osobom w różny wieku. Jakie znaczenie ma język angielski w karierze. Jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego dla początkujących, a szczególnie dorosłych.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu
 3. Przychodzicie do nas z pytaniem jak się nauczyć mówić po angielsku? Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu