Sposoby na naukę słownictwa z angielskiego – czyli, jak to zapamiętać?
To pytanie zadajemy sobie już od czasów szkolnych. Mamy już za sobą doświadczenia bezmyślnego trwania nad podręcznikiem i powtarzanie słówek wydartych z kontekstu. Tak przecież wygląda najczęściej nauka angielskiego, a to nie przynosi efektów. To sygnał, że warto coś zmienić.
Mam dla Was sposoby na naukę słownictwa z angielskiego, a właściwie przepis na sukces w nauce języka angielskiego.
Na początek…
…zidentyfikuj swój styl nauczania, bo aby rozpoznać sposoby na skuteczne przyswajanie wiedzy warto najpierw poznać sposób, w czasie którego uczymy się najefektywniej. Jesteś wzrokowcem? Czyli mapy myśli, diagramy, prezentacje, formy wideo wydają ci się pomocne? Słuchowcem? Czy lubisz uczyć się na głos, powtarzać nowe informacje, słuchać podcastów? A może nie potrafisz usiedzieć w miejscu, jak kinestetyk i potrzebujesz uczyć się aktywnie? Albo tak jak czuciowiec, więc by utrwalać wiedzę musisz doświadczać emocji? Więcej o stylach uczenia się posłuchasz w naszym podcaście: „Czytaj, słuchaj, pisz, rozmawiaj”. Kiedy już odkryjesz, do której grupy należysz, najłatwiej będzie Ci dobrać najefektywniejsze techniki zapamiętywania.
Sposoby na naukę słownictwa z angielskiego – spróbuj różnych technik!
Nauka różnymi zmysłami
Bez względu na to, do której z wyżej wymienionych grup należysz, warto wykorzystywać różne techniki uczenia się. Nasz mózg lubi różnorodność. Stymulowanie wielu kanałów i zmysłów mocniej nas angażuje i pobudza do przyswajania wiedzy. Jednym ze sposobów na naukę słownictwa z angielskiego jest wykorzystywanie wszystkich zmysłów, bo korzystając z kilku poziomów łatwiej zapamiętujemy – słyszymy, ale także widzimy i doświadczamy. Nauka staje się bardziej efektywna.
Aktywna nauka
Nie bądź biernym uczniem, który stara się wyuczyć na pamięć słów wydartych z kontekstu. To się nie sprawdza. Dlaczego? Ważne jest nie tylko zapamiętywanie, ale przede wszystkim rozumienie. Jeśli przyswajamy jakąś nową konstrukcję gramatyczną, postarajmy się ją zrozumieć. Zadawajmy pytania. Dlaczego akurat ta konstrukcja i ten czas? Pozwoli nam to łatwiej przywołać ją w przyszłości i wykorzystać w praktyce. Taki sposób na naukę słownictwa z angielskiego da nam też możliwość zaangażowania się w materiał.
Tworzenie połączeń tego, co znasz z tym, co nowe
Łącz nowe informacje z takimi, które masz już w pamięci. Jeśli przyswajasz nowe zagadnienie językowe możesz połączyć nie tylko słowa znane z nowymi, ale też zaangażować w to inne zmysły. Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że musisz nauczyć się użycia czasowników modalnych w czasie przeszłym: “I should have told her the truth”. Być może zagra Ci w głowie piosenka Bruno Marsa „When I was your man”, której tekst brzmi “…I should have bought you flowers”. Podejdź do tego świadomie, a następnym razem, kiedy ją usłyszysz będziesz wiedzieć, skąd ta konstrukcja się wzięła. Jednocześnie łatwiej będzie Ci ją zapamiętać – przecież ja to znam. Takie przykłady można mnożyć w tysiącach. Inny przykład na zastosowanie tej techniki – kiedy uczysz się czasu present perfect, postaraj się odnieść go do wiedzy, którą już posiadasz na temat czasów przeszłych. Jeśli uczysz się słownictwa – i odkrywasz nowe słówko: baffled, spróbuj skojarzyć je ze słówkiem już ci znanym: confused. Możesz też pójść o krok dalej i postarać się wyszukać jeszcze więcej synonimów np. puzzled.
Porównaj ich użycie, zauważ różnice i podobieństwa. Odnoszenie starej wiedzy do nowej jest jednym z najlepszych sposobów na na naukę słownictwa z angielskiego.
Ucz się w różnych miejscach
Słyszałeś kiedyś o koncepcie zwanym efektem miejsca (z ang. context-dependent memory)? Wynika z niego, że miejsce nauki może wpłynąć na zdolność odzyskiwania informacji (w danym miejscu lepiej pamiętasz jakąś informację, a w innym nie). A zatem powtarzanie informacji w różnych miejscach może w przyszłości wpłynąć na umiejętność przywoływania wiedzy gdziekolwiek byśmy nie byli. Nie tylko w zaciszu naszego pokoju, ale także na spotkaniu biznesowym czy na wakacjach w Hiszpanii. Zmiana kontekstu uczenia się przyzwyczaja nasz mózg do używania języka w różnych sytuacjach. Dodatkowo, ucząc się dynamicznie w wielu różnych miejscach, mocniej stymulujemy nasz mózg i gruntujemy nowo zdobytą wiedzę. Myśląc o danym słowie możemy odnieść się do sytuacji, w której wcześniej się znaleźliśmy lub miejsca, w jakim przebywaliśmy i z większą łatwością przywołać jego znaczenie w pamięci. Kontekst potrafi wiele rozjaśnić!
Mnemotechniki
Skorzystaj z mnemotechnik! To najlepszy przykład na sposoby na naukę słownictwa z angielskiego.
- Skojarzenia wizualne. Przypisuj obrazy do słów w danym języku. Kiedy próbujesz zapamiętać słowo „peas”, wyobraź sobie dojrzały zielony groszek. Dodatkowo, zwizualizuj sobie napis w języku angielskim – stwórz w swoim umyśle fiszkę – słówko w języku angielskim, obrazek, tłumaczenie. W taki sposób, zapamiętywanie przyjdzie ci o wiele łatwiej.
- Metoda miejscowa. Stwórz w głowie mapę miejsca, które dobrze znasz, przypisuj słowa do różnych punktów na tej mapie. Kiedy będziesz chciał(a) przywołać w pamięci dane słowo – wróć myślami do konkretnego miejsca.
- Fiszki. Z jednej strony umieść słowo w języku angielskim, a z drugiej jego tłumaczenie w języku polskim lub obrazek, który ilustruje jego znaczenie. Powtarzaj słówka eliminując te, które już znasz. W ten sposób nie tylko angażujesz zmysł słuchu i wzroku, ale także będziesz wciąż powtarzać nowe informacje.
- Skojarzenia dźwiękowe. Znajduj podobieństwa między dźwiękami w języku polskim, a tymi w języku angielskim. Dzięki temu z większą łatwością przyswoisz sobie wymowę słowa. Tej techniki możesz także użyć by stworzyć w głowie połączenia między znanymi ci dźwiękami i słowami, a tymi które chcesz zapamiętać w języku angielskim.
Zapraszamy do lektury publikacji “Jak skutecznie zapamiętywać słówka – najlepsze techniki”.
Rozbijanie materiału na kawałki
Jeśli materiał, który musisz przyswoić jest obszerny – nie nakładaj na siebie presji nauczenia się wszystkiego na raz. Jeśli uczysz się nowego słownictwa, postaraj się podzielić nowe frazy czy wyrażenia na grupy np. tematyczne. Nie będziesz przytłoczony ilością materiału, a także z większą łatwością będziesz potrafił w przyszłości przywołać znaczenie słówek, jeśli już na wstępie będziesz w stanie określić obszar tematyczny, z którego pochodzą. W ten sposób dasz sobie czas na poukładanie wszystkiego w głowie. Być może uda ci się uniknąć mieszania się materiału. Dodatkowo, poszerzając zagadanie o coraz to nowe jego elementy za każdym razem powtarzasz już utrwalone treści i wzmacniasz już zdobytą wiedzę. Sposoby na naukę słownictwa z angielskiego mają związek z różnorodnością
Metod zapamiętywania jest wiele! Wybierz swoją ulubioną, a jeszcze lepiej – korzystaj z nich zamiennie. Łącz techniki i wprowadź naukę słownictwa z języka angielskiego do swojej codzienności. Pamiętaj, że mózg lubi różnorodność. Używając więcej niż jednej techniki nie zdążysz się nimi znudzić, a nauka stanie się przygodą.
Jeśli potrzebujesz pomocy, zapisz się na lekcje online w SPIKKEO i zobacz, jak możemy Ci w tym pomóc.
Chcesz mówić płynnie po angielsku?
Wypróbuj metodę SPIKFLOW podczas darmowej lekcji