Odcinek 032

WE 032: Zbrodnia

Kryminały od zawsze cieszą się popularnością. Książki, audycje, filmy i podcasty o tej tematyce są ciągle częstym wyborem. Sekretem popularności opowieści mrożących krew w żyłach, jest szukanie odpowiedzi na pytanie: „kto to zrobił?”. Ależ to fascynujące... Dzisiejszy odcinek uchyli przed Tobą rąbek rozległego, angielskiego słownictwa dotyczącego zbrodni. Uwierz, już sama terminologia robi wrażenie. Kto wie, może kolejny światowy bestseller ze zbrodnią w tle, wyjdzie spod Twojego pióra?

Pobierz odcinek

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

hasten – spieszyć 

sheer pleasure – czysta przyjemność 

thoroughly – całkowicie 

on the edge of your seat – w napięciu/ podekscytowany 

10 commandments of the church – 10 przykazań 

thou shalt not kill – nie zabijaj 

wrongdoer – złoczyniec/ winowajca  

hair stands on end – włosy dęba stają 

anxiety – niepokój/ trwoga/ pragnienie 

avid – entuzjastyczny/ zapalony 

trafficking – nielegalny handel

petty – mały/ drobny 

blood shed – rozlew krwi 

perjury – krzywoprzysięstwo  

smuggling – przemyt

trespassing – wtargnięcie na teren 

obscene – obsceniczny/ obraźliwy 

joyride – jeździć skradzionym samochodem 

pickpocketing – kradzież kieszonkowa 

shoplifting – kradzież w sklepie 

riots – zamieszki 

burglary – kradzież 

mugging – rozbój/ napad 

poaching – kłusownictwo 

drunk driving/ driving under the influence – jazda pod wpływem alkoholu 

genocide – ludobójstwo 

Posłuchaj innych odcinków

  1. Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, a może kinestetykiem? Są różne metody przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności, w tym uczenia się języka angielskiego. Nawet jeśli jesteś pewien, że, np. słówka, wchodzą Ci do głowy najlepiej, gdy patrzysz na obrazek podpisany po angielsku, to namawiamy, żebyś zaangażował do nauki więcej zmysłów. Czytaj, słuchaj, pisz, rozmawiaj, a zobaczysz, że Twój angielski wejdzie na zupełnie inny poziom. No powiedz, czy nauczyłbyś się jeździć rowerem, gdybyś tylko obserwował, jak robią to Twoi rówieśnicy? Posłuchaj rozmowy nauczycielek języka angielskiego, które opowiadają o swoich doświadczeniach z uczeniem się i nauczaniem języka angielskiego. Dowiedz się, jak czytanie i słuchanie w obcym języku, pomaga go udoskonalać.

    Posłuchaj podcastu
  2. Statystyki podają, że język angielski, to język urzędowy w 52 krajach, a w 2019 roku, używało go ok. 1,2 mld ludzi na całym świecie. Powszechność angielszczyzny sprawiła, że język ten nabrał wielu barw i odcieni. Ilość kultur, które używają angielskiego doprowadziła do tego, że zyskał całe mnóstwo różnych akcentów, struktur oraz wyrażeń idiomatycznych. Posłuchajcie wciągającej rozmowy dwóch lektorek języka angielskiego, które wyraźnie różnią się wymową, a mimo to, od obu nie da się oderwać ucha. Czyż nauka angielskiego nie jest fascynująca?

    Posłuchaj podcastu
  3. Za nami już 30 odcinków World of English, a Ty nadal nie jesteś przekonany, że angielskiego da się uczyć skutecznie? W 31 odcinku, znajdziesz zbiór przydatnych wskazówek, jak uczyć się języka angielskiego w ogóle i jak robić to efektywniej.

    Posłuchaj podcastu