Odcinek 026

WE 026: Akcenty, dialekty i Peaky Blinders

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że język angielski brzmiał na tyle dziwne, że trudno było Ci go zrozumieć? Być może słuchałeś akcentu, którego nie rozpoznajesz. Nie jesteś jedyny - niektórzy rodzimi użytkownicy języka angielskiego muszą oglądać Peaky Blinders z napisami! Posłuchaj o różnych akcentach w języku angielskim i naucz się je rozpoznawać.

Pobierz odcinek

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

reveal a secret – wyjawić sekret

binge watching – maraton oglądania serialu

go on a binge – iść w „tango”/ zaszaleć 

burn the midnight oil – „zarywać” noc/ pracować do późna 

flat cap – kaszkiet 

garment – strój/ ubranie/ część garderoby 

contribute to sth – przyczyniać się do 

arouse controversy – wzbudzać kontrowersje 

vary – różnić się 

county – hrabstwo

melting pot – wielokulturowy tygiel 

glottal stop – zwarcie krtaniowe 

estuary – ujście rzeki  

benchmark – kryterium/ standard/ punkt odniesienia 

gravel – żwir    

pitch black – ciemny jak smoła 

grateful for – wdzięczny za 

differentiate between – rozróżniać/ odróżniać

Posłuchaj innych odcinków

  1. Pandemia, lockdown i kwarantanny sprawiły, że praca i nauka przez Internet stały się czymś naturalnym. Posłuchaj rozmowy z Weroniką na temat nauki języka angielskiego online. Przekonasz się jak wiele pozytywów ma nauczanie zdalne. Skraca dystans na linii uczeń - nauczyciel, niweluje niepotrzebny stres i jest wręcz zaskakująco skuteczna. Przy okazji opowiadamy, jak mądrze zarządzać stresem i wychodzić ze strefy komfortu. Uwaga! Ten odcinek nagraliśmy po polsku. Dobra opcja dla szukających angielskiego od podstaw.

    Posłuchaj podcastu
  2. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy da się wytrenować akcent typowy dla języka angielskiego? Jak pokonać strach przed mówieniem, skoro ciągle zdarza Ci się popełniać błędy? Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Dzięki temu uczysz się niemal samoistnie, mimochodem. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o tym, jak uczyć się języka angielskiego przy okazji rozwijania swoich zainteresowań. A do tego w fajnym towarzystwie, które inspiruje i przyspiesza proces nauki. Intensywny angielski nie musi być wcale żmudną pracą.

    Posłuchaj podcastu
  3. Bardzo wiele osób ogląda anglojęzyczne filmy z napisami. Wielu twierdzi, że właśnie w ten sposób uczy się języków. Jeśli tak, to jak to robić dobrze? W jakim języku ustawić napisy? Oryginalnym czy w polskim? Jaki rodzaj filmów jest najlepszy do nauki języka angielskiego? Dowiesz się tego z rozmowy z Martą. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nauka języka angielskiego ze ścieżek dialogowych pomaga nie tylko w szlifowaniu rozumienia ze słuchu. Włącz play i poznaj metody pracy ze słownictwem z ulubionych seriali. Wygląda na to, że nauka angielskiego za darmo jest możliwa. No może poza kosztem abonamentu za streaming.

    Posłuchaj podcastu