Odcinek 022

Fałszywi przyjaciele

WE 022: Fałszywi przyjaciele

Zagadnienie tak zwanych ”fałszywych przyjaciół” w angielskim doskwiera wielu osobom uczącym się tego języka. W odcinku “fałszywi przyjaciele”, prezentujemy listę słów, które brzmią podobnie, ale znaczą coś zupełnie innego. Wyczul ucho na słowa, które podstępnie udają inne, dzięki temu, gdy będziesz chciał ich użyć zastanowisz się dwa razy, czy to na pewno to, co chcesz powiedzieć.

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

empty-handed – z pustymi rękami/ z niczym 

longish – długawy

acquaintance – znajomy

colleague – kolega z pracy 

a friend in need is a friend indeed – prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie    

billion – miliard  

trillion – bilion 

pension – emerytura 

expertise – wiedza/ doświadczenie 

rapport – bliski kontakt/ dobre relacje 

lecture – wykład  

set book/ book from the reading list – lektura 

novel – powieść

teacher’s pet – pupilek nauczyciela   

apple polisher – lizus 

cooker – kuchenka    

walk-in wardrobe – garderoba

fabric – tkanina

(love) affair – romans

sympathetic – współczujący/ życzliwy 

physician – lekarz 

physicist – fizyk 

prescription – recepta 

receipt – paragon 

actually – tak naprawdę 

current – aktualny/ bieżący 

antics – wygłupy 

hazard – niebezpieczeństwo 

gambling – hazard 

fatal – śmiertelny 

hearse – karawan 

Posłuchaj innych odcinków

 1. World of English 042

  Marketing

  Marketing to niezwykle ważna dziedzina dla każdej firmy bez względu na jej wielkość. W biznesie dużo o się o nim mówi, szuka się skutecznych strategii, buduje się plany promocyjne i kampanie reklamowe. Z 42. odcinka podcastu World of English dowiecie się, czym właściwie jest marketing, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie oraz jak skonstruować poprawny testimonial. Wszystko to oczywiście w języku angielskim. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Posłuchaj podcastu
 2. Coraz częściej nieznajomość angielskiego w biznesie to bariera rozwoju zawodowego. Wydaje się, że jeśli ktoś miał styczność z językiem angielskim od przedszkola, to rozszerzenie wiedzy będzie bułką z masłem. Nie zawsze tak jest. Z drugiej strony panuje przekonanie, że jeśli zaczynasz uczyć się angielskiego jako dorosły, to jest już za późno. W tym odcinku opowiadamy jakie trudności towarzyszą nauce języka angielskiego osobom w różny wieku. Jakie znaczenie ma język angielski w karierze. Jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego dla początkujących, a szczególnie dorosłych.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu
 3. Przychodzicie do nas z pytaniem jak się nauczyć mówić po angielsku? Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu