Odcinek 022

WE 022: Fałszywi przyjaciele

Zagadnienie tak zwanych ”fałszywych przyjaciół” w angielskim doskwiera wielu osobom uczącym się tego języka. W odcinku “fałszywi przyjaciele”, prezentujemy listę słów, które brzmią podobnie, ale znaczą coś zupełnie innego. Wyczul ucho na słowa, które podstępnie udają inne, dzięki temu, gdy będziesz chciał ich użyć zastanowisz się dwa razy, czy to na pewno to, co chcesz powiedzieć.

Pobierz odcinek

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

empty-handed – z pustymi rękami/ z niczym 

longish – długawy

acquaintance – znajomy

colleague – kolega z pracy 

a friend in need is a friend indeed – prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie    

billion – miliard  

trillion – bilion 

pension – emerytura 

expertise – wiedza/ doświadczenie 

rapport – bliski kontakt/ dobre relacje 

lecture – wykład  

set book/ book from the reading list – lektura 

novel – powieść

teacher’s pet – pupilek nauczyciela   

apple polisher – lizus 

cooker – kuchenka    

walk-in wardrobe – garderoba

fabric – tkanina

(love) affair – romans

sympathetic – współczujący/ życzliwy 

physician – lekarz 

physicist – fizyk 

prescription – recepta 

receipt – paragon 

actually – tak naprawdę 

current – aktualny/ bieżący 

antics – wygłupy 

hazard – niebezpieczeństwo 

gambling – hazard 

fatal – śmiertelny 

hearse – karawan 

Posłuchaj innych odcinków

  1. Przychodzicie do nas z pytaniem Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.

    Posłuchaj podcastu
  2. Pandemia, lockdown i kwarantanny sprawiły, że praca i nauka przez Internet stały się czymś naturalnym. Posłuchaj rozmowy z Weroniką na temat nauki języka angielskiego online. Przekonasz się jak wiele pozytywów ma nauczanie zdalne. Skraca dystans na linii uczeń - nauczyciel, niweluje niepotrzebny stres i jest wręcz zaskakująco skuteczna. Przy okazji opowiadamy, jak mądrze zarządzać stresem i wychodzić ze strefy komfortu. Uwaga! Ten odcinek nagraliśmy po polsku. Dobra opcja dla szukających angielskiego od podstaw.

    Posłuchaj podcastu
  3. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy da się wytrenować akcent typowy dla języka angielskiego? Jak pokonać strach przed mówieniem, skoro ciągle zdarza Ci się popełniać błędy? Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Dzięki temu uczysz się niemal samoistnie, mimochodem. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o tym, jak uczyć się języka angielskiego przy okazji rozwijania swoich zainteresowań. A do tego w fajnym towarzystwie, które inspiruje i przyspiesza proces nauki. Intensywny angielski nie musi być wcale żmudną pracą.

    Posłuchaj podcastu