Odcinek 020

WE 020: Obowiązki domowe

Umiejętność opisywania życia codziennego w języku angielskim jest bardzo przydatna i jest doskonałym zapleczem do nawiązywania relacji. Przecież ciągle pytamy, co słychać? Jak Ci minął dzień? W poniższym nagraniu poznasz najpopularniejsze zwroty codziennego języka angielskiego. Ten odcinek spodoba się szczególnie mamom, bo mówimy w nim o karmieniu małych dzieci, m.in. o bardzo popularnej metodzie BLW (Baby Led Weaning), która zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się nierozdrobnionymi pokarmami, które stopniowo zastępują mleko.

Pobierz odcinek

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

demanding – wymagający

provide sb with sth – zapewnić (coś komuś) 

chore – obowiązek  

household chores – obowiązki domowe 

carer – opiekun   

wean – odstawić dziecko od piersi/ oduczać/ odzwyczajać się 

mash – papka 

broccoli – brokuł

out of curiosity – z ciekawości  

pesticide – pestycyd

fussy – wybredny 

fussy eater – niejadek 

brew tea – parzyć herbatę 

launch – wprowadzać na rynek/ startować  

dust – ścierać kurze   

vacuum – odkurzać/ próżnia   

do the laundry – robić pranie

money laundry – pralnia brudnych pieniędzy 

obtain – pozyskać

sweep – zamiatać 

sweep sb off their feet – zawrócić komuś w głowie 

swept-back – zaczesane do tyłu 

Posłuchaj innych odcinków

  1. Przychodzicie do nas z pytaniem Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.

    Posłuchaj podcastu
  2. Pandemia, lockdown i kwarantanny sprawiły, że praca i nauka przez Internet stały się czymś naturalnym. Posłuchaj rozmowy z Weroniką na temat nauki języka angielskiego online. Przekonasz się jak wiele pozytywów ma nauczanie zdalne. Skraca dystans na linii uczeń - nauczyciel, niweluje niepotrzebny stres i jest wręcz zaskakująco skuteczna. Przy okazji opowiadamy, jak mądrze zarządzać stresem i wychodzić ze strefy komfortu. Uwaga! Ten odcinek nagraliśmy po polsku. Dobra opcja dla szukających angielskiego od podstaw.

    Posłuchaj podcastu
  3. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy da się wytrenować akcent typowy dla języka angielskiego? Jak pokonać strach przed mówieniem, skoro ciągle zdarza Ci się popełniać błędy? Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Dzięki temu uczysz się niemal samoistnie, mimochodem. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o tym, jak uczyć się języka angielskiego przy okazji rozwijania swoich zainteresowań. A do tego w fajnym towarzystwie, które inspiruje i przyspiesza proces nauki. Intensywny angielski nie musi być wcale żmudną pracą.

    Posłuchaj podcastu