Odcinek 006

WE 006: Dwóch szefów kuchni – Gordon Ramsay i Jamie Oliver

Znasz powiedzenie “przez żołądek do serca”? W myśl tej zasady, Ci, którzy potrafią naprawdę dobrze gotować, mogliby rządzić światem. A Ty? Chciałbyś zostać szefem (w swojej) kuchni? Posłuchaj historii dwóch wyjątkowych brytyjskich kucharzy. Odcinek pełen ciekawostek oraz przepisów - na sukces.

Pobierz odcinek

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Słowniczek

tidbit/ titbit – ciekawostka

(to) pick up a language – nauczyć się języka

acclaimed – uznany

cut his teeth – zdobywać doświadczenie/ próbować swoich sił/ wprawiać się

laid-back – wyluzowany/ zrelaksowany

approachable – przystępny

committed to – oddany/ zaangażowany w

flavor/ flavour – smak

initiative – inicjatywa/ pomysł

disadvantaged – biedny/ ubogi/ niezamożny

hospitality industry – przemysł hotelarsko-gastronomiczny

criminal records – rejestr karny/ przeszłość kryminalna

marshmallows – pianki

(to) slaughter – zarzynać/ ubijać (zwierzę)

conscious – świadomy

lamb – jagnię

under-cooked – niedogotowany

contaminated – zarażony/ zakażony

preserve – domena/ specjalności

(to) gather – gromadzić/ kolekcjonować

cheeky – bezczelny

(to) hand-pick – zbierać ręcznie

renowned – znany/ sławny

flair – wrodzony talent/ smykałka

(to) shed – zrzucać/ pozbywać się

self-conscious – skrępowany/ niepewny/ zakłopotany

obesity – otyłość

underprivileged – żyjący w złych warunkach/ mający mniejsze prawa

scrambled eggs – jajecznica

(to) encourage – zachęcać/ namawiać

Posłuchaj innych odcinków

  1. Pandemia, lockdown i kwarantanny sprawiły, że praca i nauka przez Internet stały się czymś naturalnym. Posłuchaj rozmowy z Weroniką na temat nauki języka angielskiego online. Przekonasz się jak wiele pozytywów ma nauczanie zdalne. Skraca dystans na linii uczeń - nauczyciel, niweluje niepotrzebny stres i jest wręcz zaskakująco skuteczna. Przy okazji opowiadamy, jak mądrze zarządzać stresem i wychodzić ze strefy komfortu. Uwaga! Ten odcinek nagraliśmy po polsku. Dobra opcja dla szukających angielskiego od podstaw.

    Posłuchaj podcastu
  2. Czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest atmosfera, w której się uczysz? Czy da się wytrenować akcent typowy dla języka angielskiego? Jak pokonać strach przed mówieniem, skoro ciągle zdarza Ci się popełniać błędy? Tym odcinkiem kolejny raz udowadniamy, że języka najlepiej uczyć się przez doświadczenie, kontekst i skojarzenia. Dzięki temu uczysz się niemal samoistnie, mimochodem. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu o tym, jak uczyć się języka angielskiego przy okazji rozwijania swoich zainteresowań. A do tego w fajnym towarzystwie, które inspiruje i przyspiesza proces nauki. Intensywny angielski nie musi być wcale żmudną pracą.

    Posłuchaj podcastu
  3. Bardzo wiele osób ogląda anglojęzyczne filmy z napisami. Wielu twierdzi, że właśnie w ten sposób uczy się języków. Jeśli tak, to jak to robić dobrze? W jakim języku ustawić napisy? Oryginalnym czy w polskim? Jaki rodzaj filmów jest najlepszy do nauki języka angielskiego? Dowiesz się tego z rozmowy z Martą. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nauka języka angielskiego ze ścieżek dialogowych pomaga nie tylko w szlifowaniu rozumienia ze słuchu. Włącz play i poznaj metody pracy ze słownictwem z ulubionych seriali. Wygląda na to, że nauka angielskiego za darmo jest możliwa. No może poza kosztem abonamentu za streaming.

    Posłuchaj podcastu