Odcinek 001

Co to jest storytelling i jak może Ci pomóc w nauce języka angielskiego?

WE 001: Opowiadanie historii

Język angielski jest wszędzie. W nazwach, w filmach, nawet w Twoim codziennym słownictwie, right? Trudno wyobrazić sobie bez niego komunikację w międzynarodowym środowisku. Niestety osoby, które się go uczą, skarżą się, że trudno im osiągnąć wymarzony poziom - szczególnie w mówieniu. Czas poświęcony na naukę angielskiego nie przekłada się na efekty. Uczniowie rezygnują z wystąpień publicznych z obawy przed błędami i oceną otoczenia. A pracownicy nie dostają awansu, bo nawet jeśli znają podstawy języka angielskiego, to nie potrafią się w nim porozumieć. Biegłe mówienie (nawet w rodzimym języku) sprawia, że jesteśmy lepiej odbierani, atrakcyjniejsi, a nawet wydajemy się bardziej inteligentni. Dlatego pierwszy z całej serii odcinków podcastu World of English poświęciliśmy opowiadaniu historii. Trener języka angielskiego, wykorzystując storytelling, tłumaczy jak uczyć się angielskiego skuteczniej. Całość jest okraszona humorem i dobrą energią, bo nauka języka angielskiego może być naprawdę przyjemna.

Aby używać odtwarzacza, niezbędne jest wyrażenie zgody na przechowywanie plików cookies powiązanych z usługami odtwarzaczy. Szczegóły: polityka prywatności.

Tak, zgadzam się.

Tłumaczenie podcastu oraz transkrypt jest dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Zaloguj się. Nie masz jeszcze konta? Dołącz do SPIKKEO

Storytelling (opowiadanie o czymś) jest sposobem komunikacji, z którego korzystamy codziennie, ale wkroczył też do marketingu jako jeden z najważniejszych sposobów oddziaływania. Czy wiesz, że jednocześnie stał się wspaniałym narzędziem do nauki języka angielskiego? Jak snucie opowieści ma wspierać proces uczenia się?

Dawno minęły czasy uczenia się języka jako systemu gramatycznego. Odeszliśmy od tego na rzecz nauki bardziej komunikatywnej i naturalnej w swojej formie. Często nieporadnej w pierwszych chwilach, ale takiej, która usprawnia wiele procesów zachodzących w mózgu, a które później przekładają się na zdolność komunikacji w języku angielskim. Gdzie w tym wszystkim jest opowieść? Sam(a) zobaczysz, gdzie może Cię ponieść i jak się dzięki niej rozwiniesz. 

Storytelling na lekcji angielskiego – nauka przez opowiadanie

Kiedy zaczynasz naukę języka angielskiego, często masz w zanadrzu całkiem dużo słownictwa i konstrukcji językowych. Pochodzą jeszcze z czasów szkolnych, z podróży, a czasem z osłuchania filmów, seriali czy lektury różnych publikacji. Nasza praktyka pokazuje, jak wielu z naszych uczniów nie zdaje sobie sprawy z tego, co i ile wie. W procesie nauki, naszym zadaniem jest odkryć w Tobie tę wiedzę, ugruntować ją i sprawić, że zaczniesz mówić więcej i lepiej, a storytelling na lekcji angielskiego będzie nieodzowną pomocą.

Tell me more about it (opowiedz mi o tym coś więcej) – czy to zdanie może budzić strach przed nauką? Nie! To motywator – znajdź w sobie słowa, powiedz mi to, co chcesz, aby zostało usłyszane, opowiedz mi swoją historię. Wspólna opowieść poprawi Twoje kompetencje językowe, zmobilizuje Cię do szukania słów, które już znasz, a które mogły umknąć w mrokach pamięci, natomiast te nowo poznane sprawią, że łatwiej będzie Ci je zapamiętać. A to nie wszystkie zalety storytellingu, dzięki któremu łatwiej będzie Ci ćwiczyć znajomość języka angielskiego.

Storytelling jest jedną z technik współczesnej nauki języka angielskiego

Opowieść, którą zechcesz się ze mną podzielić jest formą Twojej ekspresji – może poruszać, rozczulać, intrygować, ciekawić, a nawet oburzać. Emocje i wrażenia, które Ci towarzyszą w trakcie opowieści będą pomagać w procesie zapamiętywania. Dlaczego? Bo to, co przeżywasz, zostanie z Tobą na dłużej. 

Co Cię denerwuje, dlaczego lubisz coś robić, co daje Ci szczęście? Te proste pytania mogą być sposobem na poznanie nowego słownictwa i wkroczenie do żywego języka angielskiego – są formą immersji, o której tak rzadko się mówi i pisze, a która jest ważna w procesie nauki każdego języka obcego. 

Kiedy rozpocząć pracę ze storytellingiem? Od samego początku nauki, bo nawet osoby początkujące mają szansę opowiedzieć coś ważnego. Naszym drogowskazem jest to, co wiemy, to co chcemy przekazać i jak daleko sięga nasza pamięć czy wyobraźnia. Opowiedz o tym, czy masz zwierzęta, jakie noszą imiona, co w nich cenisz – to tak proste. Podświadomie uczysz się nowych rzeczy, łatwiej zapamiętujesz, oswajasz się z mówieniem w obcym języku i ciągle idziesz w nauce do przodu.

Storytelling podcast

Zapraszam Cię do wysłuchania podcastu “Opowiadanie historii”, w którym poznasz wszystkie zalety storytellingu i posłuchasz mojej opowieści. Być może Cię zainspiruje i zmotywuje do działania, a następna opowieść będzie już Twoja.

Słowniczek

in particular – w szczególności, szczególnie

underneath – pod/ pod spodem (bez użycia dopełnienia)

in bold – pogrubionym/ tłustym drukiem

approach to – podejście/ stosunek do

(to) put forward an idea – przedstawić pomysł/ zaproponować

(be) familiar with – zaznajomiony/ zapoznany z

(to) acquire – pozyskiwać/ zdobywać/ uczyć się

(to) apply – aplikować/ stosować

acquisition – nabycie/ zakup/ nauka

(to) encounter – spotkać się z/ napotkać

(to) complain about – narzekać na

(to) associate with – utożsamiać/ kojarzyć z

immersion – zanurzenie/ zatopienie/ imersja

(to) immerse into – zatapiać/ zanurzać się w

back and forth – tam i z powrotem

(be) worth (doing sth) – warto/ wart robienia

variety – różnorodność

infinite – nieskończony

(to) draw sb’s attention – przyciągać/ zwracać uwagę

advisable – pożyteczny/ pożądany/ wskazany

Posłuchaj innych odcinków

 1. World of English 042

  Marketing

  Marketing to niezwykle ważna dziedzina dla każdej firmy bez względu na jej wielkość. W biznesie dużo o się o nim mówi, szuka się skutecznych strategii, buduje się plany promocyjne i kampanie reklamowe. Z 42. odcinka podcastu World of English dowiecie się, czym właściwie jest marketing, czym zajmują się specjaliści w tej dziedzinie oraz jak skonstruować poprawny testimonial. Wszystko to oczywiście w języku angielskim. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Posłuchaj podcastu
 2. Coraz częściej nieznajomość angielskiego w biznesie to bariera rozwoju zawodowego. Wydaje się, że jeśli ktoś miał styczność z językiem angielskim od przedszkola, to rozszerzenie wiedzy będzie bułką z masłem. Nie zawsze tak jest. Z drugiej strony panuje przekonanie, że jeśli zaczynasz uczyć się angielskiego jako dorosły, to jest już za późno. W tym odcinku opowiadamy jakie trudności towarzyszą nauce języka angielskiego osobom w różny wieku. Jakie znaczenie ma język angielski w karierze. Jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego dla początkujących, a szczególnie dorosłych.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu
 3. Przychodzicie do nas z pytaniem jak się nauczyć mówić po angielsku? Tak wiele osób na całym świecie uczy się tego języka i tak wiele z nich narzeka, że nie jest w stanie komunikować się w tym języku, że nie potrafią mówić. Moja odpowiedź jest zawsze taka sama, nie jest to wprawdzie wielka filozofia, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, jak nauczyć się mówić po angielsku.

  Obejrzyj Posłuchaj podcastu